Jak dbać o deskorolkę?

Mimo, że jej budowa nie należy do najbardziej skomplikowanych, to nie da się ukryć, że tak jak niemal każdy inny sprzęt sportowy, również deskorolka wymaga zabiegów, które nie tylko mają na celu poprawić jej obecny stan (w tym m.in. funkcjonalność), ale również znacznie przedłużyć jej żywotność. Jak wyczyścić deskorolkę i na czym polega prawidłowo wykonane czyszczenie łożysk? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Niezależnie od tego czy skusiłeś się na zakup deski w bardzo atrakcyjnej cenie, czy też postawiłeś na droższy model deskorolki, która już na stracie odznaczała się znacznie lepszymi parametrami, to fakty są takie, że każdy ze wspomnianych modeli potrzebuje tak samo dużo uwagi jeżeli chodzi o czyszczenie deskorolki. Zwłaszcza jeżeli zależy Ci na tym by zachowała swój nieskazitelnie dobry stan i z powodzeniem służyła Ci przez kilka kolejnych sezonów. Sprawdźmy więc bez czego nie obejdzie się czyszczenie deskorolki.

Jak wyczyścić łożyska w deskorolce?

Twoja deska wyposażona jest w ceramiczne łożyska, które nie tylko są bardzo wytrzymałe, ale również odporne na niszczące działanie rdzy? A może w posiadanym przez  Ciebie modelu deskorolki producent zdecydował się na wykorzystanie łożysk ze stali chromowanej, szwajcarskiej lub tytanowej? Dobra wiadomość jest taka, że niezależnie od tego, który rodzaj łożysk posiadasz ich czyszczenie opiera się na tym samym schemacie.

Aby czyszczenie łożysk przyniosło oczekiwany rezultat:

  1. Przygotuj zawczasu środek, za pomocą którego z łatwością usuniesz tłuszcz oraz wszelkie inne zabrudzenia (np. płyn do prania), a także nożyk, szczoteczkę do zębów oraz pojemnik na wodę.   
  2. Usuń łożyska z kółek, a następnie używając szczoteczki wyczyść ich zewnętrzną część aż do momentu, gdy Twoim oczom ukaże się niemal olśniewającą powierzchnia. Jeżeli Twoja deskorolka posiada tzw. łożyska zamknięte spróbuj delikatnie zdjąć ich osłonę np. za pomocą pinezki lub poprzez odbezpieczanie umieszczonego przy nich klipsa w kształcie litery „C”. W przypadku łożysk zamkniętych pamiętaj również o tym by oczyścić uszczelki oraz wspomniany C-klips.
  3. Umieść łożyska w pojemniku wypełnionym miksturą z wody oraz czyszczącego płynu, a następnie pozostaw na kilka minut – dzięki temu wszelki brud znajdujący się na łożyskach zostanie rozpuszczony.
  4. Wyjmij łożyska z pojemnika i usuń z ich powierzchni wszelkie resztki płynu za pomocą osuszającego, chłonnego ręcznika, a następnie przytrzymując łożysko w środku  zakręć nim. Jeżeli wydaje ono trzeszczące dźwięki i co gorsza w ogóle się nie obraca, wówczas należy powtarzać cały proces czyszczenia aż do skutku.   
  5. Po dokładnym wyczyszczeniu oraz oczyszczeniu łożysk możesz przejść do równomiernego pokrywania ich powierzchni smarem, a później montażu oczyszczonych elementów do kółek deskorolki.  

Czyszczenie deskorolki – jak zadbać o grip?

Choć największą uwagę przykłada się zazwyczaj do wcześniej wspominanych łożysk, to na równie dużą ilość uwagi zasługuje również grip, który wbrew pozorom wymaga delikatności i odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych.

W przypadku gripu, czyszczenie deskorolki powinno się opierać przede wszystkim na absolutnych podstawach a mianowicie – kwestiach tak podstawowych jak chociażby otrzepywanie butów przed wejściem na deskę, dzięki czemu powierzchnia gripu nie będzie narażona na bliski kontakt z piaskiem. Dodatkowo po powrocie do domu warto pamiętać o tym by delikatne oczyścić go za pomocą szczotki przeznaczonej do obuwia, a także mieć na względzie fakt, że może on ulec bardzo szybkiemu zniszczeniu na skutek dużej ilości wody oraz wilgoci, lepiej jest więc odpuścić sobie jazdę na deskorolce podczas ulewnego deszczu.

Cenne wskazówki pielęgnacyjne na co dzień

Wiesz już jak wyczyścić deskorolkę, jednak czy istnieją jeszcze inne sposoby mające nie lada wpływ na przedłużenie jej żywotności? Jak najbardziej! Początkujący miłośnicy deski powinni zwrócić uwagę nie tylko na to jak nosić deskorolkę, ale również jak ją przechowywać. Optymalnymi warunkami do przechowywania tego typu czterech kółek są suche pomieszczenia, do których nie ma dostępu wilgoć. Nie jest to bynajmniej fanaberia a zabieg, dzięki któremu z bardzo dużym prawdopodobieństwem uda Ci się uniknąć ”atrakcji” jaką jest zamoczenie decku, co skutkuje zmniejszeniem odporności na upadki nawet o 10%, a także podatnością na dotkliwe uszkodzenia, w tym również całkowite złamanie deski.

Jeżeli chodzi o trucki, tutaj pielęgnacja nie ma aż tak dużego znaczenia – o wiele bardziej istotną kwestią jest to by nie dokręcać zbyt mocno kingpinów, gdyż w przeciwnym razie może dojść do zniszczenia nakrętek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może cię zainteresować: