Historia butów skate

Skate’owa kronika historyczna

Historia zwykle kojarzy się z nudnym przedmiotem w szkole, który był lubiany przez naprawdę niewiele osób. Jednak inaczej sprawa ma się w tym przypadku. Historia butów skate jest niezwykle dynamiczna i bogata, przez co niesamowicie ciekawa. Czy wiesz, że powstanie butów skate miało bezpośredni związek z surfingiem? Albo w jakich miejscach trenowali pierwsi skejci? Poznaj historię butów skate, by w pełni zrozumieć ideę kryjącą się za tymi butami oraz ich fenomen.

Surferzy na desce

Historia butów skate jest oczywiście bezpośrednio związana z jazdą na deskorolce. Ten rodzaj aktywności fizycznej powstał w latach 50. XX wieku w Kalifornii. Kiedy niewysokie fale Oceanu Spokojnego nie pozwalały na akrobacje na desce surfingowej, surferzy z nudów wpadli na genialny pomysł. Do płaskiej deski zaczęli przyczepiać małe kółka – jazda na tym nietypowym przedmiocie miała imitować pływanie na desce surfingowej. Tak też powstał skateboarding.

Potrzeba matką skate butów

Pierwszymi skejtami byli surferzy, dlatego też jeździli oni na desce boso. Do swoich przejażdżek wybierali zazwyczaj opuszczone baseny, w których ćwiczyli nowe akrobacje. Jednak jazda bez butów zwykle nie kończyła się dobrze i powodowała otarcia oraz załamania. Tak też narodziła się potrzeba stworzenia nowego rodzaju obuwia, przeznaczonego tylko dla skejtów. Na początku lat 60. XX wieku większość skejtów podczas jazdy nosiło popularne już wtedy trampki Converse lub Keds. Jednak bracia Paul i Jim Van Doren mieli wizję na to, jak stworzyć idealne buty skate. Tym sposobem w 1965 roku powstały pierwsze buty Vans.

Najlepsze buty skate

Buty skate były zaprojektowane tak, by spełniać wszystkie potrzeby skejtów. Buty tego typu charakteryzują się przede wszystkim grubą podeszwą wykonaną z wulkanizowanej żywicy lub gumy, zapewniającą amortyzację oraz przyczepność podczas akrobacji na desce. Wykonane są zwykle ze skóry, jednak dziś nie brakuje także modeli wykończonych innymi materiałami, na przykład zamszem. Buty skate zaprojektowane są z myślą o jeździe na desce, jednak ze względu na oryginalny design i wygodę podbiły serca klientów na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może cię zainteresować: