Deskorolka – jak zacząć?

Marzą Ci się szalone triki na deskorolce? Chcesz zrealizować marzenie z dzieciństwa? A może chcesz po prostu nauczyć się jazdy po to, aby szpanować przed koleżankami i kumplami? Nieważne, co Cię motywuje, każdy powód jest dobry, aby zacząć przygodę z deską i poznać szczegóły kultury skate.

Z kart historii

Trudno jednoznacznie wskazać na moment, w którym stworzona została pierwsza deskorolka. Można jednak przypuszczać, że miało to miejsce w Californii w latach 50. ubiegłego wieku. Z czego słynie California? Oczywiście z surfingu. Ale jak walczyć z falami w bezwietrzne dni? Legenda mówi, że znudzeni surferzy przyczepili do deski do pływania kółka od wrotek i pognali przed siebie. Pierwsze deski nie były jednak wyposażone w trucki, które niezbędne są do skręcania.

Rodzaje deskorolek

Z biegiem czasu deskorolka zaczęła zmieniać swoje przeznaczenie i budowę. W latach 60. była ona produkowana z metalu, drewna i plastiku, obecnie niektóre modele tworzone są nawet z włókna szklanego. Teraz istnieje wiele rodzajów desek. Wybór najlepszej zależny jest od tego, w jakich warunkach chcesz jeździć:

 • klasyczna deskorolka – w mieście: wyposażona w miękkie koła, do ewolucji w skateparkach: w koła twarde;
 • longboard – długa deska wyposażona w miękkie, większe koła, zapewniające dobrą przyczepność i stabilność;
 • cruiser – przeznaczona do jazdy po mieście, bardzo skrętna, doskonała jako Twoja pierwsza deska;
 • waveboard – deskorolka wyposażona tylko w dwa kółka, które obracają się w trybie 360o; jazda na tej desce w największym stopniu przypomina surfing;
 • mountainboard – deska przeznaczona do jazdy w terenie, dość długa i wyposażona w duże, ośmiocalowe koła.

A może deska elektryczna?

Nowoczesne rozwiązanie to wyposażona w elektryczny silnik, sterowana trzymanym w ręce pilotem deska. Propozycja doskonała dla tych, który w desce widzą przede wszystkim środek transportu z punktu A do punktu B. Deskorolki elektryczne świetnie sprawdzają się w drodze do pracy, na uczelnię czy do szkoły.

Buty na deskę

Niezbędnym elementem wyposażenia każdego skate’a są odpowiednie buty. Buty na deskę powinny mieć niską konstrukcję, która nie będzie blokować ruchów stopy w kostce. Poza tym dobrze, aby były wsuwane bądź zapinane na rzep, dzięki czemu w czasie jazdy nie będą Ci przeszkadzać sznurówki. Najważniejszą częścią butów na deskę jest jednak podeszwa. Płaska, gumowa, antypoślizgowa, czyli po prostu dobrze trzymająca się deski.

Podstawy jazdy na deskorolce

Podstawą jest zdobycie umiejętności utrzymania na desce równowagi. Poruszanie się w przód i w tył wydaje się proste, jednak błędnik lubi przy tym zwariować! Aby osiągnąć dobrą pozycję musisz znaleźć najlepsze ułożenie dla Ciebie. Jeśli z przodu układasz prawą nogę, to odpychasz się od podłoża lewą i odwrotnie. Jeśli chcesz się odpychać nogą, która znajduje się z przodu deski, też jest to możliwe – manewr taki nazywa się „mongo”.

Triki na deskorolce

Poprawne i efektowne wykonanie trików na deskorolce wymaga wysiłku i zaangażowania. Jeśli jednak poświęcisz na nie trochę czasu, masz sporą szansę osiągnąć sukces. Najpopularniejsze triki, w kolejności od najłatwiejszych, to:

 • regular – odpychanie prawą nogą;
 • goofy – odpychanie lewą nogą;
 • switch – wyskok oraz obrót deski z pozycji przeciwnej nogi;
 • ollie – podstawowy wyskok w górę na desce;
 • kickflip – obrót deski wzdłuż jej długiej osi;
 • 50-50 – jazda po rampie.

Po pierwsze – bezpieczeństwo

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z deskorolką, staraj się słuchać swojego ciała oraz głosu rozsądku. Jeśli nie czujesz się na siłach wykonać jakąś ewolucję, po prostu odpuść. Nie ma co szpanować na siłę i ryzykować zdrowia, a nawet życia. Poza tym zadbaj o ochraniacze i kask!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może cię zainteresować: