Vans Old Skool – klasyka skateboardingu

1977 jest niezwykle ważny dla wszystkich fanów streetwearowych i sneakersów w skateboardingowym stylu. To właśnie wtedy Paul Van Doren zaprezentował światu model Vans Style 36, który dziś jest dostępny na sklepowych półkach jako Vans Old Skool. Buty szybko pokochali amerykańscy miłośnicy deskorolki, a na przestrzeni lat stały się one ikoną miejskiej mody.

Geneza powstania flagowego modelu marki Vans

Model, który w latach 70. Zadebiutował jako Style 36 to jedna z najpopularniejszych sylwetek w całym dorobku kalifornijskiej marki Vans. Projekt ten miał różnić się od swoich poprzedników. Paul Van Doren wpadł na pomysł, aby obuwie uatrakcyjnić specjalnym elementem, który określił mianem „paska jazzowego” – był to pierwowzór skórzanego paska, która dziś stanowi znak rozpoznawczy modelu Vans Old Skool.

Model dopasowany do oczekiwań każdego klienta

Buty Vans Old Skool szybko zdobyły popularność i zostały flagowym produktem amerykańskiego brandu. Były pierwszym modelem w portfolio marki z wykorzystaniem skóry naturalnej. Jego twórcy zastosowali też inne ciekawe rozwiązanie – w przedniej części buta wykorzystano zamsz, który miał zapewniać dodatkową ochroną przed przetarciami podczas wykonywania trików na deskorolce. W latach 80. marka Vans umożliwiła swoim klientom personalizację modelu Old Skool, dzięki czemu mogli oni puścić wodze fantazji i dostosować obuwie do swoich indywidualnych upodobań, aby zagwarantować sobie nie tylko wygodę, lecz również stylowy look. Użytkownicy mogli wybrać kolor zarówno poszczególnych paneli na cholewce, jak i podeszwy.

Van Old Skool w kooperacji ze znanymi markami

W latach 90. Van Old Skool dostępny były już zarówno w wariantach męskich, jak i damskich. Model cieszył się wówczas zainteresowaniem skateboardzistów, raperów oraz wykonawców muzyki rockowej. Tak duża popularność sprawiła, że marka z Kalifornii zdecydował się nawiązać pierwszą w swojej historii kooperację. Wybór padł na markę Supreme, która dziś jest jednym z najpopularniejszych producentów odzieży streetwearowej. W późniejszych latach model Old Skool wielokrotnie pojawiał się na sklepowych półkach wariantach tworzonych we współpracy z różnymi labelami i artystami.

Vans Old Skool w dzisiejszych czasach

Męskie i damskie buty Vans Old Skool po dziś dzień cieszą się ogromną popularnością i są chętnie noszone przez gwiazdy show-biznesu oraz zwyczajnych wielbicieli miejskich trendów. Charakterystyczna sylwetka ze skórzanym paskiem na bocznym panelu daje duże pole do popisu w tworzeniu różnorodnych stylizacji. Na rynku dostępnych jest mnóstwo wariantów kolorystycznych oraz wariacji na temat pierwowzoru z lat 70. XX wieku. Bardzo ciekawą wersja jest model Vans Old Skool Platform, w którym klasyczną gumową podeszwę zastąpiono masywną platformą, która dodaje butom nietuzinkowego charakteru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może cię zainteresować: