Jaką deskorolkę wybrać? Przewodnik po rodzajach deskorolek

Już od jakiegoś czasu zastanawiasz się nad zakupem deskorolki? Chcesz przekonać się czy to sport dla Ciebie, ale nie wiesz od czego zacząć? Pierwszą i najważniejszą kwestią jest oczywiście zakup odpowiedniego sprzętu i już na tym etapie możesz napotkać na swojej drodze wątpliwości…

Dlaczego? Ponieważ wbrew pozorom w sklepach można znaleźć wiele różnych rodzajów deskorolki. Czym charakteryzują się poszczególne modele i który będzie najlepszy w Twoim przypadku? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!

Najpopularniejsze rodzaje deskorolki – czy znasz je wszystkie?

Deskorolka klasyczna

Najbardziej popularny i najczęściej spotykany w skateparkach (i nie tylko) rodzaj deskorolki? To oczywiście deskorolka klasyczna, której ogromną zaletą jest fakt, że nadaje się ona do różnych rodzajów jazdy. Po klasyczne deskorolki sięgają bowiem zarówno fani freestyle’u, jak i street skateboardingu, a także miłośnicy szlifowania swoich umiejętności do perfekcji, którzy lubią próbować swoich sił w wykonywaniu zupełnie nowych tricków.

Po czym poznać klasyczną deskorolkę? Najłatwiej będzie to zrobić przyglądając się bliżej jej konstrukcji! Cechą charakterystyczną ponadczasowego klasyka jest bowiem fakt, że ma on podniesiony zarówno przód (nose), jak i tył (tail), dzięki czemu bez problemu można na niej skakać, odrywać ją od ziemi oraz wykonywać jeszcze bardziej ambitne akrobacje. Wierzch klasycznych deskorolek pokryty jest grip tapem, a więc zwiększającym przyczepność papierem ściernym, a od pozostałych, dostępnych alternatyw odróżniają ją także małe, sztywne kółka (które ew. można zamienić na miękkie zapewniające znacznie lepszą amortyzację).

Deskorolka elektryczna

Uwielbiasz gadżety i nowinki technologiczne? Poszukując sprzętu do jazdy zwróć uwagę na elektryczną deskorolkę, która jako jedyna ze znajdujących się na naszej liście propozycji wyposażona jest w niewielki silnik sterowany za pomocą pilota. Wybierając deskorolkę elektryczną powinieneś jednak mieć na względzie fakt, że jest ona znacznie droższa niżeli pozostałe modele dostępne w sklepach, a także to, że kompletnie nie nadaje się ona do wykonywania tricków. Elektryczna deskorolka doskonale za to sprawdzi się do przemierzania dłuższych dystansów oraz pokonywania nawierzchni z wzniesieniami – może więc ona pełnić rolę alternatywnego środka transportu, który z pewnością będzie służył Ci przez długie lata.

Fiszka

Deskorolka fiszka jest najbardziej poręcznym rodzajem deskorolki ze wszystkich dostępnych na rynku modeli, a wszystko to z uwagi na jej niewielki rozmiar. Fiszkę możesz zabrać ze sobą dosłownie wszędzie – na spacer, do pracy czy szkoły, na uczelnię oraz na wakacje – w bagażu zajmie niedużo miejsca, a w razie potrzeby pomoże Ci się dostać w określone miejsce znacznie szybciej.

Fiszka dużą popularnością cieszy się zwłaszcza wśród osób stawiających swoje pierwsze kroki na deskorolce, a zwłaszcza młodych skaterów. Z uwagi na jej lekką wagę, niewielki rozmiar oraz płynny ruch doskonale nadaje się ona do nauki jazdy na desce oraz przemieszczania się po płaskich drogach. Znakiem rozpoznawczym deskorolek typu fiszka jest charakterystyczna konstrukcja, na którą składa się krótki i wąski blat oraz większe, miękkie kółka. Wykonane z plastiku fiszki dostępne są w ciężkiej do zliczenia ilości wersji kolorystycznych, a ich zaletą jest znakomita zwrotność. Pisząc o fiszkach warto nadmienić, że nie nadają się one do wykonywania tricków na deskorolce oraz szybkiej jazdy – osoby poszukujące sprzętu do takich aktywności powinny wybrać inny rodzaj.

Longboard

To jak sama nazwa wskazuje znacznie dłuższa deskorolka, która została zaprojektowana z myślą o potrzebach osób chcących pokonywać na czterech kółkach dłuższe dystanse. Deskorolka longboard posiada długi deck wykonany zazwyczaj z grubszego i wytrzymałego drewna klonowego słynącego ze swojej trwałości, a za płynną jazdę oraz optymalną przyczepność odpowiadają duże i miękkie koła. Z uwagi na swoje rozmiary deska typu longboard całkowicie nie nadaje się do wykonywania tricków, będzie za to dobrym wyborem do jazdy downhillowej oraz pokonywania szerokich zakrętów czy/i długich dystansów pokonywanych na prostej drodze.

Poszukując odpowiedniego longboard’a koniecznie pamiętaj o tym, że tego typu deskorolki dzielą się na dwa typy: zjazdowe oraz klasyczne – te pierwsze zapewniają nie tylko lepsza stabilność, ale też umożliwiają rozwijanie większych prędkości.

deskorolki - longboard

Deskorolka cruiser

Ostatnią już propozycją na naszej liście jest deskorolka cruiser, a więc rodzaj deski dedykowany dla wszystkich tych, którzy chcą ją traktować wyłącznie jako środek transportu umożliwiający ominięcie stania w kilometrowych korkach. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że cruiser jest identyczny z deskorolką klasyczną, to w rzeczywistości są to jedynie pozory – deska ta jest bowiem znacznie szersza oraz posiada większe i bardziej miękkie koła. To właśnie dzięki tym dwóm cechom jazda na deskorolce cruiser jest tak przyjemna, zwłaszcza jeżeli za nawierzchnię będzie służył miejski chodnik bądź ścieżka rowerowa.

Czy można na niej wykonywać tricki? Wszystko zależy od tego na jaką deskorolkę cruiser się zdecydujesz – jeżeli będzie ona wyposażona w tzw. kick tail, to śmiało możesz na niej opanowywać do perfekcji chociażby ollie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może cię zainteresować: