Jak nauczyć się jeździć na deskorolce?

Chcesz sprawdzić czy to zajawka także dla Ciebie? Na rozpoczęcie nauki nigdy nie jest za późno, a na deskorolce jeżdżą już nie tylko nastolatki!

Deskorolka dla początkujących: najważniejsze zasady

Zadbaj o niezbędne akcesoria

Początkującym przyda się nie tylko deskorolka, ale też zabezpieczający głowę kask oraz ochraniacze, które zminimalizują skutki ewentualnych upadków. Szukając odpowiedniego sprzętu pamiętaj, że w sklepach można znaleźć niejeden rozmiar deskorolki (w tym także małe deskorolki), który podobnie zresztą jak kaski na deskorolkę należy każdorazowo dopasować do konkretnej osoby.

Wybierz swój własny styl jazdy

Regular, goofy, mongo regular oraz mongo goofy – to nie nazwy fasonów ubrań w stylu skate, a właśnie style jazdy na desce, które różnią się od siebie ułożeniem stóp na desce. Warto więc sprawdzić, który z wymienionych najbardziej Ci odpowiada jeszcze przed wkręceniem się w jazdę.

Opanuj do perfekcji najpotrzebniejsze manewry 

Najpotrzebniejsza umiejętność każdego początkującego i zaawansowanego skejta? To bynajmniej nie wykonywanie trików czy przejazd po poręczach lub skok nad schodami, a… prawidłowa jazda uwzględniająca skręcanie i hamowanie. Są to bowiem absolutne podstawy, bez których nie masz nawet co marzyć o dorównaniu znajomym, którzy już od jakiegoś czasu jeżdżą na deskorolce.

Zacznijmy od dosyć prostego manewru, a więc właśnie hamowania. Choć podglądając styl jazdy mniej i bardziej znanych skejtów zapewne zauważysz, że poszczególne osoby hamują nieco inaczej, to zamiast kombinować na początku wypróbuj najprostszy sposób. Podczas jazdy mocno naciśnij tail deski aż podniesie się ona niemal do pozycji pionowej, złap ją i gotowe. Z kolei przy skręcaniu konieczne będzie balansowanie ciężarem ciała, a konkretniej przenoszeniem go z palców na pięty w czasie jazdy.

Sprawdź jak wychodzą Ci triki  

Gdy skręcanie, hamowanie oraz oczywiście samą jazdę na deskorolce masz już opanowane, wówczas możesz przejść do kolejnego poziomu wtajemniczenia każdego skejta, a więc do… trików. Tym absolutnie najbardziej podstawowym jest oczywiście ollie, a więc trik który wykonuje się w ruchu. Zacznij od ustawienia podczas jazdy palców tylnej stopy na tailu, a następnie uderz końcem deski mocno o podłoże (tak, aby słyszalny był jego dźwięk). Po wykonaniu tej sekwencji szybko podskocz i wypoziomuj lecącą do góry deskę przednią stopom. Nauka tego triku zapewne zajmie Ci nieco czasu, jednak warto się ”poświęcić”, ponieważ to właśnie ollie jest podstawą większości innych sztuczek na deskorolce.

Czy w tym przypadku konieczna jest specjalna deskorolka do trików? Niekoniecznie – do wykonywania ollie, slide’ów czy grind’ów możesz również dobrze wykorzystać klasyczną deskorolkę. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup deski typu cruiser.

Jak nauczyć się jeździć na deskorolce?

Nie bój się upadać

To, że podczas jazdy na desce (zwłaszcza na samym początku Waszej wspólnej przygody) będziesz upadać nieraz masz niemal gwarantowane, dlatego też warto zawczasu poznać… prawidłową technikę upadku, która pomoże Ci uniknąć bolesnych kontuzji oraz innych dolegliwości zdrowotnych. Złota zasada prawidłowego upadania brzmi: Nigdy nie upadaj na ręce. Podpierając się na nich podczas utraty równowagi realnie zwiększasz bowiem ryzyko wystąpienia mniej i bardziej poważnych złamań, a takiego obrotu spraw raczej nikt by nie chciał…

Jak więc upadać na desce? Znacznie lepszym pomysłem jest upadek na większą powierzchnię ciała, a więc np. bok lub też po prostu zareagowanie w porę, aby uniknąć takiego rozwoju wydarzeń. Jeżeli deska jedzie z niewielką prędkością, to z pewnością uda Ci się z niej zeskoczyć i uniknąć przykrych pamiątek, które mogłyby zapewnić Ci dłuższą nieobecność w skateparku.

Ćwicz bezpiecznie

A skoro o skateparku mowa, jeżeli dopiero od niedawna jeździsz na deskorolce, to raczej nie zalecamy Ci szlifowania swoich umiejętności w miejskiej przestrzeni, która nie jest do tego dedykowana. Jazda na desce przy ruchliwych ulicach, w okolicy skrzyżowań czy też miejscach, gdzie jest wzmożony ruch pieszych przez niemal cały dzień stwarza niebezpieczeństwo nie tylko dla Ciebie, ale również innych osób. Zamiast tego udaj się lepiej do pobliskiego skateparku – kto wie, być może poznasz tam swojego mentora deskorolki, który da Ci kilka cennych porad i wskazówek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może cię zainteresować: